خانه / مقالات تحلیلی / دانش، پژوهش و آموزش عالی (مقالات تحلیلی) / جای خالی آموزش کارآفرینی در دانشگاه ها

جای خالی آموزش کارآفرینی در دانشگاه ها

هند به آموزش کارآفرینی توجه بسیار زیادی مبذول داشته است. آموزش کارآفرینی در هند توسط نهادها و مراکز آموزشی تخصصی که گاه تحت نظارت دولت نیز هستند، صورت می گیرد. موسساتی مانندEDI ،NIESBUC وSISI در و همچنیـن دانشکده های مدیریت و اقتصاد با ارائه دروس و دوره های آموزرشی کارآفرینی در این زمینه تلاش می کنند.

رصد، مصطفی جهانگیری/ آشنایی با تجربیات و برنامه های کشورهای در حال توسعه در زمینه کارآفرینی دانش بنیان، به کشور ما که یک کشور در حال توسعه است، در پیشبرد کارآفرینی دانش محور کمک می کند. از جمله کشورهای مطرح در حوزه کارآفرینی مبتنی بر دانش، کشور هند می‌باشد که به‌ حمایت و ترویج همه جانبه این مقوله پرداخته و حتی به انتقال تجارب خود به سایر کشورها نیز اقدام نموده است. درنگاهی کوتاه قصد داریم، کارآفرینی دانش بنیان را در کشور هند بررسی کنیم. (وزوایی، ۱۳۸۶)

کارآفرینی دانش بنیان در هند

کشور هند از همان دوران آغازین استقلال، در صدد توسعه کارآفرینی بود و در این خصوص برنامه ها و سازوکارهایی را طراحی و ایجاد نمود. در کشور هند به منظور حمایت از کارآفرینی دانش بنیان و توسعه فعالیت های اقتصادی فناور محور، نهادها و موسسات مختلفی نظیر هیات توسعه نوآوری علمی و فناوری ملی، پارک های کارآفرینی علمی و فناوری، هیات پژوهش های علمی و مهندسی، انجمن ملی تحقیق و توسعه، موسسات مالی و بانک صنعتی هند و مراکز آموزش کارآفرینی فعالیت می نمایند. (نقش پارک های کارآفرینی علمی و فناوری، ۱۳۹۱) و (تجارب کارآفرینی در هند، ۱۳۸۶)

             kar-afrini

شکل ۱- موسسات و نهادهای دولتی هند در حمایت از کارآفرینی دانش بنیان

 

هیات توسعه نوآوری علمی و فناوری ملی(NSTEDB) 

هیات توسعه نوآوری علمی و فناوری ملی (The National Science & Technology Entrepreneurship Development Board) که در سال ۱۹۸۲ تاسیس شد، اولین سازمان دولتی هند به منظور حمایت از کارآفرینی دانش بنیان می باشد. اهداف NSTEDB، تجاری سازی پژوهش ها و تکنولوژی های داخلی، توسعه کارآفرینی مبتنی بر علم و فناوری، تسهیل در استفاده از خدمات اطلاعاتی جهت پیشبرد کارآفرینی و بومی سازی فناوری های وارداتی است.

با تاسیس این نهاد، کارآفرینی دانش بنیان در هند رشد کرد و دانشگاه ها و مراکز پژوهشی وارد فرایند کارآفرینی و ایجاد اشتغال شدند. این هیات، نقش بسیار فعالی را در تشویق موسسات تجاری برای پرداختن به پروژه های دانش بنیان ایفا می نماید و مساعدت های مالی را نیز به صورت مشارکت، وام های کم بهره و یا کمک های مالی بلاعوض ارائه می کند. (نقش پارک های کارآفرینی علمی و فناوری، ۱۳۹۱) و (استیری، ۱۳۸۶)

پارک های کارآفرینی علمی و فناوری (Science & Technology Entrepreneurs Park)

دولت هند، از سال ۱۹۸۴ به ایجاد مراکز رشد تکنولوژی و  پارک های کارآفرینی علمی و فناوری در کشور پرداخت. ایجاد فضا برای نوآوری و کارآفرینی، توسعه فعالیت های اقتصادی مبتنی بر نوآوری، ترویج کارآفرینی در بین افراد فناور و صاحب دانش، ایجاد رابطه بین دانشگاه ها و مراکز پژوهشی از یک طرف و صنعت از سوی دیگر، به اشتراک گذاری ایده ها، دانش ها، تجربیات و تسهیلات در بین کارآفرینان و شرکت های دانش بنیان و حمایت از واحدهای تحقیق و توسعه برای صنایع کوچک از جمله اهداف پارک های علم و فن آوری کار آفرینی است. (نقش پارک های کارآفرینی علمی و فناوری، ۱۳۹۱)

هیات پژوهش های علمی و مهندسی (SERB)

هدف هیات پژوهش های علمی و مهندسی (The Science and Engineering Research Board)، که در سال ۲۰۰۸ در هند تاسیس شد. ترویج پژوهش های بنیادی در شاخه های مختلف علوم و مهندسی در کشور است. هیات از فعالیت های دانشمندان هندی، موسسات دانشگاهی، آزمایشگاه های تحقیق و توسعه و سایر مراکز علمی در تحقیقات بنیادی حمایت مالی به عمل می آورد. SERB تلاش های ویژه ای صورت داده است تا بتواند دانشمندان فعال، افراد جوان و موسسات پژوهشی را در اقصی نقاط هند شناسایی نموده و با فراهم آوردن حمایت های مالی و غیر مالی آن ها را به تولید علم و فناوری تشویق نماید. (استیری، ۱۳۸۶)

انجمن ملی تحقیق و توسعه (NRDC)

یکی از موسسات دولتی موثر و حامی کارآفرینی دانش بنیان در کشور هند انجمن ملی تحقیق و توسعه (National Research & Development Council) می باشد. این انجمن تحت نظر دپارتمان تحقیقات علمی و صنعتی هند فعالیت می نماید و فناوری های نوین را از مرحله پیدایش تا مرحله ثبت و تجاری سازی مورد حمایت قرار می دهد. NRDC با ارائه خدماتی همچون ایجاد نمایشگاه برای معرفی و عرضه محصولات نوین و خلاق با هزینه بسیار اندک، تشویق سرمایه گذاران در جهت سرمایه گذاری بر روی طرح های جدید، چاپ بروشور و تقبل هزینه های تبلیغات شرکت های دانش بنیان، در اختیار قرار دادن امکانات ارتباطی نظیر فکس، تلفن، اتاق کنفرانس و …، هماهنگی جهت بازدید سرمایه گذاران و نمایندگان کشورهای خارجی و در نهایت کمک به ثبت ایده و تجاری سازی و تبدیل آن به ثروت در جهت توسعه کارآفرینی دانش بنیان گام بر می دارد. (استیری، ۱۳۸۶)

موسسات مالی و بانک توسعه صنعتی هند

در هند که از لحاظ منابع انسانی غنی و از لحاظ منابع مادی فقیر است، افراد متخصص زیادی وجود دارند که دارای روحیه ریسک‌پذیری، نوآوری و کارآفرینی هستند، ولی از لحاظ تأمین منابع مالی دچار مشکل می‌باشند. در جهت تشویق کارآفرینی دانش محور در هند، شرکت‌های دانش بنیان توسط مؤسسات مالی هند تأمین مالی می‌شوند. منابع مالی مؤسسات دانش بنیان کوچک و متوسط را بانک توسعه صنعتی هند تأمین می‌کند. این کمک ها معمولا از طریق پرداخت وام به منظور تامین مالی پروژه های جدید و نوسازی تکنولوژی و ابزارهای تولید انجام می شود. علاوه بر آن، موسسات مالی ایالتی نیز وام هایی را با نرخ بهره پایین اعطا می نمایند. این وام ها سرمایه در گردش شرکت های کارآفرین را به حد مناسبی می رساند. (استیری، ۱۳۸۶)

 

مراکز آموزش کارآفرینی

هند به آموزش کارآفرینی توجه بسیار زیادی مبذول داشته است. آموزش کارآفرینی در هند توسط نهادها و مراکز آموزشی تخصصی که گاه تحت نظارت دولت نیز هستند، صورت می گیرد. موسساتی مانندEDI ،NIESBUC  وSISI  در و همچنیـن دانشکده های مدیریت و اقتصاد با ارائه دروس و دوره های آموزرشی کارآفرینی در این زمینه تلاش می کنند. (هند و بنگاه های کوچک اقتصادی، ۱۳۸۳)

 

منابع:

۱- (۱۳۹۱). نقش پارک های کارآفرینی علمی و فناوری در توسعه کارآفرینی کشور هند، وب سایت پارک علم و فناوری کرمانشاه. قابل دسترس از: (http://217.219.219.70/farsilan/Default.aspx?tabid=40)

۲- استیری، ر. (۱۳۸۶). مطالعه تامین مالی بنگاه های دانش بنیان هندوستان. نشریه پارک فناوری پردیس، ۱۳، ۵۵-۵۷٫

۳- وزوایی، م. (۱۳۸۶). تجربه کارآفرینی در کشور هند. خانه پژوهش نواندیش. قابل دسترس از: www.itpaper.ir

۴- (۱۳۸۶). تجارب کارآفرینی در هند. وب سایت خانه کارآفرینان. قابل دسترس از: www.karafarini.ir

۵- (۱۳۸۳). هند و بنگاههای کوچک اقتصادی. ماهنامه تدبیر، ۱۴۳٫

جوابی بنویسید