خانه / مقالات تحلیلی / دانش، پژوهش و آموزش عالی (مقالات تحلیلی) / دره سیلیکون تجربه موفقی از کارآفرینی دانش بنیان

دره سیلیکون تجربه موفقی از کارآفرینی دانش بنیان

منبع:

پایگاه تحلیلی دفتر پژوهش موسسه فرهنگی هنری خراسان (رصد) ، شهریور  ۹۲

شرکت‌های موفقی چون گوگل(Google)،یاهو(Yahoo)،اوراکل(Oracle)، ایسوس (Asus)، ای بی (eBay)، ادوبی (Adobe)، سیسکو (Cisco)، هیولت پکارد (Hewlett-Packard)، فیس بوک (Facebook)، اپل (Apple) و اینتل (Intel) نمونه های از شرکت های دانش بنیان پیشرو در دره سیلیکون هستند که ارتباط نزدیکی با دانشگاه استنفورد دارند.

رصد، مصطفی جهانگیر فیض آبادی / استفاده از تجربیات دیگر کشورها به ویژه کشورهای پیشتاز در عرصه کارآفرینی دانش بنیان، برای توسعه تجاری سازی علم و تکنولوژی در کشورمان راهگشاست. دراین مقاله قصد داریم، نمونه های موفق کارآفرینی مبتنی بر دانش را در کشور آمریکا بررسی کنیم. کارآفرینی دانش محور در آمریکا با دره سیلیکون(Silicon Valley)  پیوند خورده است و شرکت های دره سیلیکون الگوهای موفقی در کارآفرینی دانش بنیان محسوب می شوند.

دره سیلیکون، نماد کارآفرینی دانش بنیان

دره سیلیکون منطقه ای در حدود ۷۰ کیلومتری جنوب شرقی سانفرانسیسکو در حومه سانتاکلارا کالیفرنیا است. دره سیلیکون امروزه مرکز اقتصاد دانش محور در جهان است که توسعه فناوری های نوین به ویژه فناوری اطلاعات و ارتبـاطات از آن جا شروع می شود. (۳)

111

شکل گیری دره سیلیکون در جوار دانشگاه استنفورد

در دهه ۱۹۳۰ پروفسور فرد ترمن(Fred Terman)  استاد مهندسی برق دانشگاه استنفورد برای حل مشکل کمبود فرصت های شغلی در منطقه برای دانش آموختگان رشته های مهندسی دانشگاه، راه اندازی کسب و کارهای دانش محور در منطقه را پیشنهاد داد. اولین اقدام او در این زمینه تشویق دانش آموختگان دانشگاه استنفورد به تاسیس شرکت بود.

پس از جنگ جهانی دوم، ترمن ایده تاسیس پارک علم و فناوری استنفورد را از طریق اجاره بخشی از زمین های دانشگاه به شرکت های دانش محور مطرح کرد. این پارک به عنوان اولین پارک علم و فناوری جهان در سال ۱۹۵۴ تاسیـس شد، که می توان به نوعی آن را هسته اولیه دره سیلیکون نیز نامید. این پارک تسهیلاتی برای آغاز به کار شرکت های تازه تاسیس فراهم می آورد. بدین ترتیب برای اولین بار در جهان مرکزی با ماموریت تجاری سازی دانش و تکنولوژی در کنار یک مرکز دانشگاهی شکل گرفت. (۳)

نقش دره سیلیکون در توسعه کارآفرینی دانش بنیان

دانشگاه استانفورد هم اکنون حدود پنج هزار شرکت وابسته دارد که بیش از یک میلیون نفر در آن ها شاغل می باشند و بسیاری از فارغ التحصیلان استنفورد در همین شرکت ها جذب می شوند.

شرکت های موفقی همچون گوگل (Google)، یاهو (Yahoo)، اوراکل (Oracle)، ایسوس (Asus)، ای بی (eBay)، ادوبی (Adobe)، سیسکو (Cisco)، هیولت پکارد (Hewlett-Packard)، فیس بوک (Facebook)، اپل (Apple) و اینتل (Intel) نمونه های از شرکت های دانش بنیان پیشرو در دره سیلیکون هستند که ارتباط نزدیکی با دانشگاه استنفورد دارند. (۱)

222

عوامل موفقیت شرکت های دانش بنیان دره سیلیکون

از عوامل موفقیت شرکت های دانش بنیان دره سیلیکون می توانیم به دانشگاه، کارآفرینی دانش محور، دولت، سرمایه های انسانی، سرمایه گذاری ریسک پذیر و شیوه مدیریتی اشاره کنیم.

 2222

عوامل موفقیت شرکت های دانش بنیان دره سیلیکون

دانشگاه

دره سیلیکون در جوار دانشگاه استنفورد از برجسته ترین دانشگاه های جهان شکل گرفته است. دانشگاه استنفورد بخش قابل توجهی از نیروهای انسانی مورد نیاز شرکت های دره سیلیکون را تامین می کند و در زمینه های علمی و پژوهشی به این شرکت ها کمک می کند.

کارآفرینی دانش محور

شرکت های موفق دره سیلیکون اغلب با دور هم نشینیِ تعدادی دانش آموخته دانشگاه که از کارآفرینی و نوآوری های کوچک در کنار هم لذت می‌برند، آغاز می‌شوند. مثلا ایده اولیه شرکت هیولت پکارد چیزی نبود جز ساختن یک اسیلوسکوپ با کیفیت و ارزان. شرکت فلیکر (Flickr) هم از دل کار گروهی بر روی یک ایده کوچک بیرون آمد. اگر یک تیم خوب با ایده‌های کوچک آغاز کند تا اعضایش پخته شوند، بالاخره در طول زمان متوجه می شود که چطور محصول یا خدمتی را عرضه کند که مردم به استفاده از آن روی بیاورند. سپس، سرمایه کافی برای ارائه محصول یا خدمت به تعداد بیشتری مخاطب را جمع‌آوری و مقیاس فعالیت شرکت را بزرگ خواهند کرد. (۲)

دولت

مهم ترین کاری که دولت امریکا می‌کند این است که کاغذ‌بازی را از سر راه شرکت های دره سیلیکون دور نگه دارد. در حال حاضر اگر کسی بخواهد یک کسب و کار دانش بنیان راه بیاندازید، بدون نیاز به طی هیچ پروسه ای آن را انجام می‌دهد. اگر هم کسی بخواهد کسب و کار حقیقی خود را به مالکیت حقوقی تبدیل کند، در ظرف یک ساعت این کار شدنی است. دولت فقط نقش زیرساخت و تسهیل کننده امور را دارد و از دخالت های بی مورد پرهیز می کند. دولت قوانین حقوقی و مالیاتی شفاف و پایداری وضع می کند، زیرساخت‌ها را سریع و مؤثر ایجاد می کند و خود نیز یکی از مشتریان شرکت های دانش بنیان دره سیلیکون می شود. (۲)

سرمایه گذاری ریسک پذیر

یکی از مزیت‌های دره سیلیکون، وجود سرمایه‌گذاران ریسک پذیر است، که بر روی ایده های نو سرمایه گذاری می کنند. وجود سرمایه دارهای ریسک پذیر برای تجاری سازی علم و تکنولوژی ضروری هستند. (۴)

سرمایه های انسانی

افرادی که در شرکت های دره سیلیکون کار می کنند دارای ویژگی های خاصی هستند. اغلب این افراد درون‌گرا هستند، از فعالیت‌های اجتماعی کناره می‌گیرند و بیشتر مایل به جوشیدن با گروهی کوچک از همفکران خود هستند. بر روی هویت گروهی‌شان تاکید زیادی دارند. وقتی پای تشکیل یک شرکت به میان بیاید، حاضرند در یک کارگاه کوچک، گروهی شب و روز زندگی و کار کنند تا ماحصل کارشان شرکت های بزرگی شود. بیشتر از دیگران در فکر انجام کارهای مهم هستند. زمان‌های بسیار زیادی را روی فعالیت‌هایی با موضوعات بسیار تخصصی صرف می کنند. هوشمند، زبردست و برخوردار از درک علمی و فنی بالایی هستند. (۴)

سبک مدیریتی

شرکت هیولت پاکارد از شرکت های مطرح دره سیلیکون شیوه مدیریتی ابداع کرده است که به سبک مدیریت دره سیلیکون موسوم شده است. این شیوه از همان روزهای نخست راه اندازی گاراژ کوچک هیولت و پکارد مطرح شد و به قوانین گاراژ معروف گشت. برخی از این قوانین عبارتند از: باور کنید که می توانید دنیا را تغییر دهید، سریع کار کنید و همه وقت کار کنید، بدانید چه موقع تنها کار کنید و چه موقع جمعی، به کارکنان و همکاران خود اعتماد کنید، سیاسی نباشید و کاغذبازی نکنید، مشتری است که مشخص می کند کیفیت کار چگونه باید باشد، راه های متفاوتی برای کارکردن ابداع کنید و باور کنید که در صورت با هم بودن هرکاری می توان انجام داد. (۳)

333

منابع

۱- کارآفرینی دانش بنیان. سرمقاله خبرنامه الکترونیک فرزان

۲- دادگستر، نیما. (۱۳۹۱). دره سیلیکون، دره کم‌هوش‌ها است و برای همین خوب کار می‌کند.

۳- گرامی، محمدرضا. (۱۳۸۶). دره سیلیکون

۴- دادگستر، نیما. (۱۳۹۱). به نام دره سیلیکون، به بهانه زندگی مدرن

جوابی بنویسید